Samorząd Studentów SGH jest oficjalnym organem reprezentującym interesy i dbającym o dobro społeczności studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Nie jest organizacją studencką, lecz samorządem studenckim w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Tworzą go wszyscy studenci reprezentowani przez organy Samorządu, w których w ciągu każdego roku akademickiego działa około 150 studentów z różnych lat studiów.
Samorząd Studentów SGH działa w dwóch obszarach – prowadzi stałe działania operacyjne na rzecz ochrony praw i interesów studentów oraz zajmuje się działalnością projektową, mającą na celu organizację życia studenckiego. W ciągu roku realizuje kilkanaście projektów, zarówno merytorycznych, jak i rozrywkowych.
Zadaniem Przewodniczącego Samorządu jest reprezentowanie interesów studentów, przede wszystkim przed Władzami Uczelni oraz nadzór nad działalnością Samorządu. Pełni on również funkcję przewodniczącego Rady Samorządu i Prezydium. Do jego kompetencji należy powoływanie i odwoływanie Wiceprzewodniczących (nie więcej niż dwóch spośród członków Prezydium) oraz innych organów Samorządu.
mateusz.wantula@samorzadsgh.pl
Rada Samorządu jest organem uchwałodawczym Samorządu, w którego skład wchodzi 27 członków wybranych przez studentów. Do jej kompetencji należy wybór między innymi Przewodniczącego Samorządu, członków Komisji czy Sądu Koleżeńskiego. Opiniuje ona plany i programy studiów uchwalane przez Senat SGH. Posiedzenia Rady odbywają się nie rzadziej niż raz w miesiącu, a protokoły z posiedzeń są jawne i publikowane na stronie internetowej Samorządu.
Mateusz Wantuła
I rok: Jakub Malicki, Adam Dąbrowski, Magdalena Domańczyk, Julia Skrzypczyk, Kacper Jasiński, Wojciech Godlewski
II rok: Mateusz Wantuła, Anna Dybiec, Dominika Wyczachowska, Jolanta Szulborska, Sarah Klose, Bartłomiej Łaziński,
III rok: Justyna Witkowska, Karol Czarniecki, Olivia Klimczak, Julia Polakowska, Agnieszka Żebrowska, Mikołaj Tyszkiewicz
Studia magisterskie: Karolina Bolesta, Martyna Fira, Piotr Idzi, Paweł Kościński, Adrian Sztolsztejner, Filip Rybka
Studia niestacjonarne: Martyna Czajkowska, Jakub Mazur, Hanna Potasz
Michał Kulbacki
Prezydium jest uczelnianym organem wykonawczym Samorządu. W jego skład wchodzi od dwóch do pięciu członków, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego oraz Przewodniczący Samorządu. Prowadzi ono politykę wewnętrzną i zewnętrzną Samorządu. Ponadto sprawy, które nie są zastrzeżone do kompetencji innych organów należą do Prezydium.
mateusz.wantula@samorzadsgh.pl
agnieszka.pechcinska@samorzadsgh.pl
sylwia.bryla@samorzadsgh.pl
mateusz.kosielinski@samorzadsgh.pl
weronika.farys@samorzadsgh.pl
martyna.czajkowska@samorzadsgh.pl
Krzysztof Figlarz
Marta Kuźniewska
martyna.czajkowska@samorzadsgh.pl
Wiktoria Potapczuk
Paulina Rojewska
Klara Galińska
Rafał Nerlewski
Kolegium Senatorów jest organem opiniodawczym. W jego skład wchodzą członkowie Senatu i Przewodniczący Samorządu, którzy wnioskują o przeprowadzenie referendum studenckiego, wyrażają opinie w ważnych sprawach dotyczących studentów SGH oraz w sprawie uchwalenia lub zmiany Regulaminu.
Mateusz Wantuła
Adam Dąbrowski, Agnieszka Piechcińska, Justyna Witkowska, Aleksandra Pepłowska, Mateusz Kocman, Julianna Gigol,
nieobsadzone, obowiązki pełni Biuro Prawno-Legislacyjne
Rada Gabinetowa jest organem wspierającym działalność projektową Samorządu, w której skład wchodzą Przewodniczący Komitetu Wykonawczego, członkowie Komitetu Wykonawczego, wiceprzewodniczący działów projektowych oraz przewodniczący zespołów projektowych. Do zadań Rady Gabinetowej należy wyłonienie kandydatów na Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego, wyrażenie zgody na zmianę jego składu oraz opiniowanie w sprawach związanych z działalnością projektową Samorządu.
Komisje prowadzą bieżącą działalność Samorządu w zakresie określonym przez Przewodniczącego. Prezydium komisji składa się z jej przewodniczącego i co najmniej jednego wiceprzewodniczącego. Członkowie Prezydium nie mogą być przewodniczącymi komisji stałych.
W ramach Samorządu działają 3 komisje stałe:
Przewodniczący: Jerzy Kasprzyk
Podstawowym zadaniem Komisji ds. Akademików jest przydzielanie miejsc w domach studenta. Ponadto członkowie Komisji pośredniczą w kontakcie między mieszkańcami akademików, a Administracją oraz Władzami Uczelni. Komisja zapewnia opiekę i wsparcie dla wszystkich mieszkańców domów studenta.
Przewodniczący: Piotr Gorczyca
Nadrzędnym celem Komisji Stypendialnej jest rozpatrywanie wniosków o przyznanie pomocy finansowej. Wsparcie materialne udzielane jest w postaci stypendium Rektora, stypendium socjalnego, stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości oraz zapomóg. W skład Komisji w większości wchodzą studenci. Organ ten jest powoływany przez Rektora.
Przewodniczący: Bartosz Zoła
Odwoławcza Komisja Stypendialna jest organem powoływanym przez Rektora spośród studentów delegowanych przez Zarząd oraz pracowników SGH, przy czym większość jej składu stanowią studenci. Na wniosek studentów zajmuje się ona ponownym rozpatrywaniem spraw dotyczących przyznania świadczeń pomocy materialnej. Podpisane przez przewodniczącego Komisji decyzje są ostateczne i mogą być uchylone jedynie przez Prorektora ds. Dydaktyki i Studentów bądź zaskarżone w trybie i na zasadach określonych przepisami prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Obecnie funkcjonuje 11 komisji niestałych:
Głównym zdaniem Komisji ds. Finansów i Administracji jest wydatkowanie środków przyznanych projektom Samorządu Studentów w ramach Funduszu Ruchu Studenckiego. Dodatkowo Komisja wspiera koordynatorów projektów w kwestiach finansowych i administracyjnych oraz zajmuje się procedowaniem umów związanych z wydatkami z FRS I.
Komisja ds. Jakości Kształcenia zajmuje się dbaniem o jak najwyższy poziom dydaktyki w SGH oraz implementacją najlepszych światowych standardów edukacyjnych, z inicjatywy własnej lub wspierając Władze uczelni. Zespół Komisji tworzy rozwiązania istotnie wpływające na ofertę edukacyjną SGH, a tym samym na każdego studenta.
Komisja ds. Informacji i Komunikacja to największa niestała komisja Samorządu Studentów. Jest organem odpowiadającym za realizację polityki informacyjnej Samorządu. W celu ułatwienia zarządzaniem jej działalność została podzielona na trzy obszary: media społecznościowe, strony internetowe oraz wydarzenia.
Komisja ds. Relacji Zewnętrznych ma za zadanie reprezentować Studentów SGH przed szeroko pojętym otoczeniem. Jej działalność została podzielona na trzy podstawowe obszary: networkingowy – skupiający się na obecności na najważniejszych wydarzeniach oraz reprezentowaniu Uczelni, biznesowy – angażujący partnerów biznesowych między innymi poprzez tworzenie przedmiotów we współpracy z firmami zewnętrznymi i wewnętrzny, który odpowiada za reprezentowanie studentów przed władzami SGH.
Komisja ds. Międzynarodowych zajmuje się nawiązywaniem i rozwijaniem relacji z zagranicznymi uczelniami poprzez współpracę na szczeblu samorządów studenckich i kół naukowych. Celem komisji jest także poszerzanie oferty wymian międzynarodowych i programów grantowych dla studentów, a także zwiększanie informacji na temat tych już istniejących.
Komisja Rozwoju Organizacji zajmuje się wsparciem uczelnianych organizacji studenckich w tworzeniu projektów akademickich oraz działalności naukowej.
Organizuje szkolenia z zakresu zarządzania projektami studenckimi oraz wspiera dialog pomiędzy grupami zrzeszającymi studentów Uczelni.
Komisja w swych pracach odpowiada za nadzorowanie pracy koordynatorów projektów Samorządu Studentów. Jej członkowie monitorują sytuację merytoryczną i budżetową a także sprawdzają czy pilnowane są wszystkie kluczowe terminy. Pomagają im w tym comiesięczne raporty, które do 15 dnia każdego miesiąca muszą dostarczać im przewodniczący zespołów projektowych. Są oni również odpowiedzialni za wybór koordynatorów kolejnych edycji poszczególnych projektów i zwyczajowo wchodzą w skład każdej Komisji Rekrutacyjnej, odpowiedzialnej za ich wybór.
Wśród obowiązków Komisji, z całą pewnością możemy wskazać zachowanie najwyższych standardów biznesowej współpracy, jak i budowanie i utrzymywanie trwałej i wzajemnej relacji. Ważnym obszarem działania jest nadzór nad zewnętrznymi źródłami finansowania wszystkich projektów Samorządu Studentów. Kolejnym obowiązkiem Komisji jest weryfikacja i współtworzenie, z poszczególnymi zespołami projektowymi, ofert współpracy przy projekcie.
Komisja ds. Zasobów ludzkich to przede wszystkim wszystkie działania, które mają na celu stworzenie, umocnienie i ugruntowanie wartości i zasad prawdziwej wspólnoty. Do jej głównych celów należą z całą pewnością cyklicznie realizowane szkolenia, które swą tematyką obejmują wiele dziedzin życia projektowego. Kolejnym z zadań Komisji jest wdrażanie i prowadzenie wewnętrznego programu mentoringowego Samorządu Studentów, którego celem jest przede wszystkim integracja nowych działaczy z jego dotychczasowymi aktywnymi przedstawicielami. Odpowiada ona również za wybór koordynatorów wszystkich Samorządowych Projektów, współtworząc każdą Komisję Rekrutacyjną.
Rolą Komisji ds. Promocji jest sprawdzanie, korekta i zatwierdzanie wszystkich materiałów promocyjnych, które są publikowane przez członków projektów Samorządu Studentów. Dba ona o ich estetykę, jakość, należyte pozycjonowanie logotypów partnerów a także o każdorazową obecność logo Samorządu Studentów. W jej kompetencjach znajduje się także przygotowanie ofert współpracy od strony wizualnej. Rozwija też wiedzę aktywnych działaczy Samorządu Studentów w zakresie promocji w social mediach i efektywnego wykorzystania zasobów. Ich trzecim głównym zadaniem jest budowanie bazy materiałów promocyjnych projektów Samorządu Studentów.
Komisja Think Tanku Samorządu Studentów SGH (Think Tank Samorządu Studentów SGH) to jednostka Prezydium, która realizuje zadania strategicznie ważne dla budowania i ulepszania wspólnego ekosystemu Samorządu Studentów, Uczelnianych Organizacji Studenckich oraz właściwych jednostek strukturalnych Uczelni, a także zwiększenia przenikania się aktywnych osób pomiędzy różnymi środowiskami. Członkami Think Tanku są co do zasady studenci, którzy są lub byli zarówno członkami statutowej części Samorządu oraz co najmniej jednej UOS, dzięki czemu Komisja zyskuje przy wykonywaniu swoich zadań szerszą perspektywę i może korzystać ze zbudowanych wcześniej relacji.
Biuro jest organem Prezydium, który w sposób całościowy dba o rzeczywistość prawną Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a tym samym pełni funkcję doradczą dla pozostałych organów Samorządu. Ma w Samorządzie pozycję swoistą ponieważ, w przeciwieństwie do innych organów, nie realizuje celów Samorządu a jedynie gwarantuje ich zgodność z prawem.
Karol Osuchowski
Zespoły działają w ramach poszczególnych komisji i realizują ich działalność. Przewodniczący może powołać zespół międzykomisyjny. Na czele zespołu stoi jego przewodniczący.
Obecnie funkcjonują 2 zespoły:
Przewodnicząca: Agnieszka Żebrowska
Przewodnicząca: Magdalena Melke
Komisja wyborcza jest odpowiedzialna za przeprowadzenie wyborów do organów samorządu oraz ustalenia szczegółowych zasad dotyczących ich przeprowadzania. Składa się z 5 członków i jest powoływana na roczną kadencję.
Piotr Rocki
Jan Grochowina, Szczepan Kot, Mikołaj Kupiec, Tina Nguyen
nie obsadzono
Elektorzy studenccy to przedstawiciele Samorządu w kolegium elektorów uczelnianych SGH.
Hubert Balant, Adam Dąbrowski,. Magdalena Domańczyk, Wojciech Godlewski, Gabriela Libudzka, Natalia Łapacz, Jakub Malicki, Martyna Maszało, Julia Skrzypczyk, Krzysztof Figlarz, Klara Galińska, Julianna Gigol, Karolina Niziołek, Krzysztof Okuniewski, Mateusz Wantuła, Michał Sobkowiak Aleksandra Wirth, Dominika Wyczachowska, Karol Czarnecki, Michał Dariusz Grzesiński, Maria Kacalińska, Olivia Klimczak, Ignacy Kwapisz, Marta Nowakowicz, Julia Polakowska, Adrian Sztolstejner, Justyna Witkowska, Karolina Bolesta, Martyna Fira, Michał Gałagu, Piotr Idzi, Mateusz Kocman, Marcin Kos, Weronika Kościelewska, Paweł Kościński, Anna Świerczakowska, Michał Taracha, Piotr Binkiewicz, Martyna Czajkowska, Jakub Mazur, Krystian Świderski
Szczegółowy opis każdego z organów Samorządu Studentów oraz jego zadania i kompetencje znajdują się w Regulaminie.