Celem praktyki zawodowej jest wsparcie procesu wdrażania wiedzy zdobywanej na uczelni, w miejscu pracy. Jest ona warta 3 punkty ECTS. Praktyka realizowana jest na podstawie trójstronnej umowy pomiędzy SGH, studentem oraz organizatorem praktyk.
Praktykę musi zrealizować każdy student studiów licencjackich. Jej zakres powinien pokrywać się z kierunkiem studiów.
Praktykę można zrealizować po ukończeniu pierwszego roku studiów pierwszego stopnia. Podczas studiów licencjackich najlepiej jest ją realizować w trakcie wakacji pomiędzy II a III rokiem studiów.
Praktyka musi trwać minimum 3 tygodnie, jeżeli student realizuje następujące kierunki:
Studenci kierunku finanse i rachunkowość muszą zrealizować praktykę trwającą nie krócej niż 4 tygodnie.
Praktyka zaliczana jest poprzez pracę zawodową studenta, która może mieć formę stażu, wolontariatu, pracy na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Praktykę można zrealizować podczas pobytu za granicą. Trzeba wtedy zarejestrować wyjazd w Centrum Programów Międzynarodowych na podstawie wniosku-skierowania na wyjazd za granicę oraz podpisać umowę o praktykę, którą można pobrać ze strony z dokumentami DOD-u.
W ramach umowy o studencką praktykę zawodową uczelnia zgłasza praktykanta do ubezpieczenia NNW na czas trwania praktyki. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz Informacją Administratora danych osobowych i podpisać oświadczenie w Dziale Organizacji Dydaktyki.
W przypadku praktyk zagranicznych SGH zapewnia ubezpieczenie NWW i OC na okres 4 tygodni dla studentów FiR, dla pozostałych kierunków na okres 3 tygodni (ubezpieczenie jest zapewniane tylko na pierwszą praktykę na każdym toku studiów). Na pozostały czas trwania praktyk student jest zobowiązany do samodzielnego wykupienia ubezpieczenia, a jego kopia musi być dostarczona razem z dokumentami aplikacyjnymi. Jeżeli termin praktyk wykracza poza czas studiów, absolwent sam jest zobowiązany do wykupienie ubezpieczenia.
Praktykę zalicza opiekun praktyk na danym kierunku, przyznając 3 punkty ECTS, na podstawie wymaganych dokumentów.
Należy zalogować się do Wirtualnego Dziekanatu. Decyzja powinna znajdować się w zakładce “bieżący semestr”. Należy mieć na uwadze to, że proces ten może potrwać kilka tygodni, a w przypadku ewentualnych komplikacji Dział Organizacji Dydaktyki komunikuje się drogą mailową.
Przed odbyciem Praktyki:
Po odbyciu Praktyki:
Wyjaśnienie terminów:
Opiekun praktyki ustanowiony przez podmiot : twój bezpośredni przełożony/osoba z HR, której podpis jest na umowie zatrudnienia
Opiekun praktyki na danym kierunku studiów w SGH: wyznaczony przez Rektora nauczyciel akademicki (lista poniżej)
Decyzję w sprawie zaliczenia praktyki podejmuje wyznaczony przez Rektora
opiekun praktyk na danym kierunku studiów.
Informacji nt. procedury odbywania i zaliczania praktyk udziela p. Magdalena Sochocka, email: Magdalena.SOCHOCKA@sgh.waw.pl, Dział Organizacji Dydaktyki (pok. 37).
Tabele z efektami uczenia się przyjętymi dla praktyki na wybranym kierunku z Załącznika nr 1 oraz Sprawozdania z realizacji praktyk należy wypełnić zgodnie z odpowiednimi danymi dla wybranego kierunku, które możesz znaleźć na stronie z dokumentami DOD-u.
Nie, najpierw należy zrobić praktyki, złożyć odpowiednie dokumenty, a po pewnym czasie pojawi się przedmiot “praktyka zawodowa” w Wirtualnym Dziekanacie.
Raczej nie ma dokładnie sprecyzowanych wymagań odnośnie samej formy, najlepiej opisać, co robiło się związanego z kierunkiem w trakcie praktyk, co da podstawę do ich zaliczenia.
Zgodnie z Regulaminem Studiów realizacja praktyk musi być poprzedzona zawarciem trójstronnej umowy o studencką praktykę także w przypadku pracy zawodowej studenta.
Nie musi to być koniecznie firma, organizacja pozarządowa też może być.
Praktyki są obowiązkowe i niezbędne do uzyskania absolutorium, więc bez ich ukończenia nie ma możliwości obrony pracy licencjackiej. Z tego względu lepiej rozpocząć praktyki wcześniej i ewentualnie po trzecim roku przedstawić odpowiednie dokumenty do ich zaliczenia.
Należy wymienić istotne zadania pod kątem zaliczenia praktyk, które pokrywają się z sylabusem i wymaganiami.
Umowa poza wypełnieniem przez odbywającego praktykę musi zostać podpisana przez dziekana oraz pracodawcę. Wypełnioną przez siebie umowę należy dostarczyć w oba miejsca, kolejność zdobycia podpisów nie ma znaczenia. Ostatecznie jeden, w pełni sporządzony egzemplarz musi zostać złożony w DOD-zie jeszcze przed rozpoczęciem praktyk.
Jeżeli student chce przystąpić do obrony jeszcze w lipcu, należy złożyć podanie najpóźniej na początku czerwca.
Tak.
Jeżeli chcesz realizować praktyki w firmie, to możesz za nie uzyskać wynagrodzenie. Następnie zostanie ona zaliczona na podstawie pracy zawodowej.